KODEKS ETYCZNY „KWARTALNIKA TRZECI SEKTOR”
Niniejszy kodeks zawiera wytyczne dla Redakcji i innych interesariuszy procesu wydawniczego mające na celu zapewnienie jakości merytorycznej, badawczej i językowej publikowanych treści, przy zachowaniu zasad rzetelności, przejrzystości i zgodności z prawem, opisanych poniżej.
- OGÓLNE OBOWIĄZKI REDAKCJI
- Redaktor jest odpowiedzialny za podejmowanie decyzji o tym, czy tekst złożony do Redakcji Kwartalnika może i powinien być opublikowany w czasopiśmie. Ostateczne decyzje podejmują wspólnie redaktor i wydawca.
- Podejmując takie decyzje, redaktor powinien opierać się na aktualnych zasadach i wytycznych dotyczących publikacji tekstów w „Kwartalniku Trzeci Sektor” oraz uwzględniać obowiązujące przepisy prawa, w szczególności dotyczące praw autorskich lub innych praw własności intelektualnej.
- Redaktor aktywnie poszukuje i gromadzi opinie autorów, recenzentów, czytelników i innych interesariuszy czasopisma na temat sposobów doskonalenia procesu wydawniczego.
- Reaguje na przypadki złych lub podejrzanych praktyk, takich jak plagiat czy ghost writing.
- Ocenia wpływ polityki wydawniczej czasopisma na proces poszukiwania i kontraktowania autorów, jakość tekstów i zawartość poszczególnych numerów czasopisma. W razie potrzeby proponuje i wprowadza zmiany tej polityki.
- Dba o dobrą markę czasopisma i podawanie rzetelnych informacji na jego temat.
- RELACJE Z CZYTELNIKAMI
- W trosce o jakość tekstów Redakcja zapewnia rzetelne recenzje, także – gdy ma to zastosowanie – odnoszące się do danych statystycznych publikowanych badań.
- Redakcja dba, aby teksty nierecenzowane były wyraźnie odróżnione od tekstów recenzowanych. Zna pochodzenie tych tekstów – są one głównie tekstami zamawianymi.
- Wyraźnie wskazuje autorów tekstów wraz z ich afiliacją. Przedstawia tylko niezbędne dane.
- Redakcja i wydawca zapewniają dostępność tekstów dla szerokiej grupy zainteresowanych.
- RELACJE Z AUTORAMI
- Redakcja upublicznia jasne zasady i wytyczne dotyczące tematyki i sposobu przygotowania tekstów przyjmowanych do publikacji, procedury recenzji i dalszej pracy nad tekstem.
- Upewnia się, czy publikacja danego tekstu nie wiąże się z konfliktem interesów w stosunku do konkurencyjnych procesów wydawniczych.
- Redakcja i wydawca ustalają z autorami zasady uznawania autorstwa i przekazania autorskich praw majątkowych.
- Redakcja dba o dobór odpowiednich pod względem wiedzy, rzetelności i obiektywizmu recenzentów.
- Informuje autorów o wyniku procedury recenzenckiej (w przypadku gdy taka procedura jest stosowana).
- Redakcja i wydawca określają zasady postępowania w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości rozumianych jako niezgodność z zasadami obowiązującymi autorów i recenzentów lub podejrzeń o niezgodność z przepisami prawa.
- Redakcja ustala zasady publikowania w Kwartalniku tekstów przez osoby powiązane z redakcją lub wydawcą.
- W równy sposób traktuje wszystkich autorów, niezależnie od ich afiliacji czy powiązań z członkami redakcji.
- RELACJE Z RECENZENTAMI
- Redakcja dostarcza recenzentom wytycznych nt. oceny tekstów i sporządzenia pisemnej recenzji.
- Upewnia się, iż nie występuje konflikt interesów lub inne okoliczności mogące mieć wpływ na rzetelność i obiektywizm recenzji.
- Korzysta z recenzentów wywodzących się z różnych środowisk naukowych i eksperckich.
- Nazwiska recenzentów tekstów zamieszczanych w poszczególnych numerach Kwartalnika nie są podawane do publicznej wiadomości.
- RELACJE Z RADĄ NAUKOWĄ CZASOPISMA
- Przynajmniej raz w roku Redakcja i wydawca przedstawiają Radzie informacje nt. dorobku czasopisma, procesu wydawniczego, współpracy z autorami oraz działań służących zapewnieniu jakości czasopisma i jego rozpoznawalności.
- Redakcja przyjmuje i w miarę możliwości uwzględnia w swoich działaniach rekomendacje członków Rady.
- Zapewnia, by członkowie Rady mieli nieskrępowany dostęp do wszystkich tekstów zamieszczanych w czasopiśmie.
- RELACJE Z WYDAWCAMI
- Różnice zdań między redaktorem a wydawcą co do profilu czasopisma, procesu wydawniczego lub wyboru autorów są rozstrzygane w drodze dyskusji i wzajemnych ustaleń.
- Zasady współpracy redaktora i wydawcy reguluje umowa.
- Redaktor regularnie komunikuje się z wydawcą w sprawach dotyczących czasopisma.
- ZAPEWNIANIE JAKOŚCI
- Decyzje o przyjęciu tekstu do publikacji podejmowane są na drodze dyskusji redakcji i wydawcy.
- Oryginalność każdego tekstu recenzowanego jest weryfikowana za pomocą oprogramowania antyplagiatowego.
- Elementem zapewniania jakości są także stosowanie w przypadku tekstów recenzowanych procedury „double-blind review”, co oznacza, że do oceny każdej takiej publikacji powoływanych jest dwóch niezależnych recenzentów, nieznających swoich tożsamości.
- Jakość języka (poprawność gramatyczna, ortograficzna, składniowa) jest zapewniona poprzez dwukrotną redakcję językową i korektę każdego tekstu.
Zobacz także: