Autor:
z Björnem Lampem, ekspertem z Berlina, członkiem zarządu organizacji gut.org, rozmawiają Lidia Kuczmierowska i Andrzej Pietrucha


Fundraising w ciągle zmieniającym się świecie

fragment wywiadu

Lidia Kuczmierowska: Zacznę od pierwszej rzeczy, która zwróciła moją uwagę. Na początku war­sztatu podkreśliłeś, że narzędzia nie są najważniejsze. Mówiłeś, że organizacje – to zresztą jest także nasze doświadczenie – często wie­rzą w nadzwyczajną moc narzę­dzi. Mówią: „Jeśli będziemy mieć narzędzia, rozwiążą się wszystkie nasze problemy”. Zakwestiono­wałeś to jednak. Co w takim razie jest ważne?

Björn Lampe: Jestem przekonany, że zawsze należy się zastanowić, dlaczego chce się użyć określonego narzędzia – jakie są realne potrzeby. Kiedy zasta­nowimy się nad potrzebami, łatwiej zidentyfikujemy potencjalne rozwią­zania. Być może będą nimi narzędzia. Z moich doświadczeń wynika, że orga­nizacje i osoby często używają narzę­dzi po to, by przykryć głębsze pro­blemy. Myślą, że narzędzia są magiczną różdżką, która wszystko rozwiąże. Ale narzędzie jest zazwyczaj pojedynczym fragmentem rozwiązania. Dlatego tak ważne jest, żeby rozumieć problem, przed którym się stoi, i to, co się na niego składa. Z tego powodu wysoko cenię książkę Zaczynaj od dlaczego autorstwa Simona Sineka. Podkreśla on istotność pierwszego kroku: pyta­nia o to, dlaczego istnieje się jako orga­nizacja. Dlaczego to, co się robi, jest ważne. Wychodząc od takiego pytania, można powoli dojść do decydowania o tym, których narzędzi należy użyć.

Pobierz cały artykuł w formacie .pdf
0.074s / 5475.48 kB / 190 inc